- Dokumendid- Kodukord

Kinnitatud direktori käskkirjaga nr. 20 2-1/360
põhikooli ja gümnaasiumi seadus § 68 (1) ja § 91 (2) alusel
17. detsember 2010

VÕRU KREUTZWALDI GÜMNAASIUMI KODUKORD

1. KOOLITÖÖ ÜLDINE KORRALDUS
1.1. Kell 7.00 avab koristaja koolimaja välisukse. Töötaja, kes lahkub koolimajast kell 17.00 või pärast seda, lukustab välisukse; riidehoidja kindlustab riidehoidude valve 7.15 – 16.00; treeningtundide ning klassi- ja kooliväliste ürituste ajal ja pärast nende lõppu kindlustab välisukse sulgemise ürituse organiseerija.
1.2.Koolivaheaegadel algab töötajate tööpäev 9.00 ja lõpeb 13.00.
1.3. Õpilased ja õpetajad tulevad kooli vähemalt 10 minutit enne esimese plaanilise tunni algust.
1.4. Õppekäikudeks on klassil õigus kasutada poolaastas ühte õppepäeva. Klassiekskursiooni või õppekäigu lepib seda korraldav õpetaja direktori ja vastava astme õppealajuhatajaga kokku vähemalt 2 nädalat enne toimumist. Loa saamisel informeerib õpetaja õppetöö koordinaatorit ja sööklat. Ekskursioonil ja õppekäigul on kaasas õpilaste nimekiri, mille on kinnitanud direktor. Nimekirja koopia peab jääma kooli kantseleisse.
1.5. Aineõpetaja paneb veerandihinded välja kaks päeva enne veerandi lõppu.
1.6. Õpilaste puudumise ja hilinemise kohta teeb aineõpetaja e- päevikusse märkmed hiljemalt päeva lõpuks.
1.7. Õpilase puudumise ajal läbivõetud materjal tuleb õpilasel iseseisvalt järele õppida ning õpetaja nõudmisel ka vastata.
1.8. Töökaitse ja tuleohutuse nõudeid tutvustava instrueerimise teostab töötajatele töökaitse eest vastutav isik, õpilastele klassijuhataja.
1.9. Kogunemistele tullakse koos oma klassi ja aineõpetajaga (vastavalt olukorrale) ning ollakse seal viisakas ja tähelepanelik kuulaja; ei tohi hilineda ega lahkuda enne ürituse lõppu.
1.10. Ekskursioonidel, matkadel tuleb käituda nii, et ei kahjusta oma kooli, oma maa ega rahva mainet. Peab täpselt täitma õpetajate ja teiste juhendavate täiskasvanute korraldusi ning liikluseeskirju ja ühistranspordi kasutamise reegleid, käituma viisakalt ja kaaskodanikke arvestavalt. Tuleb heaperemehelikult suhtuda loodusesse.
1.11. Õpilane hoiab korras oma töökoha ja õpilaspäeviku, ei viska prahti põrandale, ei riku kaasõpilaste ja kooli vara (õpikud, õppevahendid, mööbel, ruumid jne.). Tahtliku rikkumise korral tuleb kahju hüvitada.
1.12. Koolis tuleb kanda puhast, koolimiljöösse sobivat riietust (ei ole lubatud kanda lühikesi pükse ja liialt nappi pluusi, seelikut) ning vahetusjalatseid, millel on sile mittemääriv tald (kingad, sandaalid, sussid, tennised; lubatud ei ole saapad, botased). Peakatte kandmine koolimajas on keelatud.
1.13. Pidulikele kogunemistele ja aktustele (poolaasta ja õppeaasta lõpetamine, kooli lõpuaktus ja lõpupidu, vabariigi aastapäeva aktus jne.) ilmutakse pidulikus riietuses (tüdrukutel tume seelik või püksid, hele pluus, pidulik kleit; noormeestel ülikond, kuube võib asendada ka vest või kampsun).
1.14. Iga inimene vastutab isiklikult kaasas oleva raha ja väärtasjade eest, v.a. riidehoius olevad riided ja jalanõud kuni kella 15.45.
1.15. Kõigil õpilastel on kooli sümboolikaga olulist infot sisaldav ühtne õpilaspäevik, mille ta esitab õpetaja esimesel nõudmisel. Õpilasel lasub õpilaspäeviku kaasaskandmise ja täitmise kohustus.

2. ÕPPEKORRALDUS
2.1. Õppetöö
2.1.1. Õppetunnid toimuvad kooli ruumides või väljaspool kooli ekskursiooni või õppekäiguna vastavalt VKG õppekavas sätestatule ning kooli päevakavale, sh tunniplaan ja õppekava toetavad õppekavavälised tegevused. Tunniplaan tehakse teatavaks õpilasele ja lapsevanemale kooli koduleheküljel www.vkg.werro.ee ja õpilaspäevikus. Muudatusi tohib teha vaid õppetöö koordinaator või õppealajuhataja, informeerides sellest õigeaegselt aineõpetajaid, õpilasi ja klassijuhatajat.
2.1.2. Kõik VKG õpetajad, kooli töötajad ja õpilased austavad kõigi õpilaste õigust õppida.
2.1.3. Õppetund kestab 45 minutit, mis vaheldub 10-15 minutilise vahetunniga. Söögivahetunni pikkus on 20 minutit. Söögivahetunnid toimuvad pärast 2., 3., 4. ja 5. tundi. Õpilane peab viibima õppetunni ajal õppetunnis.
2.1.4. Kord õppetunnis
2.1.4.1. Esimese kella helisemise järel on õpilane valmis sisenema klassiruumi; ta panneb lauale ainult selleks tunniks vajalikud õppevahendid; tõuseb püsti, andmaks märku oma valmisolekust alustada teise kella helisemisel õppetundi.
2.1.4.2. Õpilane palub tunnist väljumiseks õpetajalt luba ainult põhjendatud vajadusel. Mõjuva põhjuseta klassist väljuda ning tunni ajal ringi liikuda pole lubatud.
2.1.4.3. Õppetunni ajal on mobiiltelefoni helinaks „hääletu” ja telefonile ei vastata, ei helistata, ei mängita ega saadeta sõnumeid. Kui õpilane eirab nõuet, palub õpetaja õpilaselt telefoni, annab selle kantseleisse ning lapsevanem saab telefoni kätte direktorilt.
2.1.4.4. Tunnis ei tohi juua, süüa ega närida närimiskummi.
2.1.4.5. Õppetunnis ei tohi häirida kaaslaste õppimist ja õpetajate tööd, tuleb täita õpetaja korraldusi ning kasutada tundi oma võimete arendamiseks. Teiste õpilaste tööd häiriva õpilase võib õpetaja saata koos individuaalse tööülesandega tunnirahuklassi.
2.1.4.6. Kui õpetaja on lõpetanud tunni, tuleb lahkuda kohe klassist, jättes korda oma töökoha. (Kui järgmine tund toimub mõnes teises ruumis, võtta vajalikud õppevahendid kaasa.)
2.1.5. Kui klassi- või aineõpetaja pole ilmunud tundi 5 minuti jooksul pärast kella, teavitavad õpilased õppealajuhatajat või direktorit.
2.1.6. Tunnis tekkinud lahkhelid lahendab õpetaja. Õpilase allumatuse korral võib erandjuhul õpilase tunnist eemaldada. Õpilase tunnist eemaldamise korral on õpetaja kohustatud õpilase saatma tunnirahu klassi või õppealajuhataja või direktori juurde.
2.1.7. Tundide läbiviimiseks peab klassiruumi temperatuur olema vähemalt 19º C, võimla temperatuur vähemalt 18º C.
2.1.8. Õppetundidest puudumine loetakse külma ilma korral põhjendatuks neil õpilastel, kelle sõit kooli ja tagasi ei ole korraldatud ning tegelikult toimiv välisõhu temperatuur on: miinus 20 °C ja madalam 1.–6. klassis; miinus 25 °C ja madalam 7.–9. klassis.
Tegelikult toimivat välisõhu temperatuuri hinnatakse EMHI veebilehel avaldatud ilmavaatluste andmete alusel. Aluseks võib võtta ka Eesti Rahvusringhäälingu kella seitsmestes uudistes teatatud ilmaandmed. Madalast välisõhu temperatuurist hoolimata kooli tulnud õpilastele korraldatakse kojusaatmise võimaluseni erinevaid tegevusi.
2.1.9. Kehalise kasvatuse tunde võib läbi viia õues: 1.–6. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni miinus 10 ° C; 7.–12. klassi õpilastele tegelikult toimival välisõhu temperatuuril kuni miinus 15 ° C; mõõduka tuule korral tuulekiirusel kuni 8 m/s. Temperatuuri hinnatakse üks tund enne tunni toimumise algust.
2.1.10. Kehalistest harjutustest tervislikel põhjustel vabastatud õpilane võtab kehalise kasvatuse tunnist osa ja täidab õpetaja poolt antud kehalist pingutust mittenõudvaid õpiülesandeid.
2.2. Õppekirjandus
2.2.1 Kool tagab õpilasele ja õpetajale õppetööks vajalikud õppevahendid ja õpikud.
2.2.2 Õpikute laenutamine õpilastele toimub iga õppeaasta alguses klassijuhatajate vahendusel, õppeaasta keskel vahetuvate õpikute jagamist korraldab aineõpetaja või kooliraamatukogu.
2.2.3. Õpilane kannab vastutust kooli vahenditest soetatud ja tema kasutusse antud õpikute ning õppevahendite otstarbekohase kasutamise eest. Õpilane kirjutab igasse õpikusse sisse oma nime, klassi ja õppeaasta numbri. Õpilane on kohustatud õpikut korralikult hoidma. Õpikule tuleb ümber panna paber, kaaned või õpik kiletada.
2.2.4. Õpilane on kohustatud teatama kadunud või rikutud õpikust raamatukoguhoidjale.
2.2.5. Kooli vahenditest soetatud töövihikud, tööraamatud jm täidetavad õppematerjalid saab põhikooli õpilane õppeaasta alguses kindlaks määratud ajal ja korras tasuta. Õpilaste kasutuses olnud tööraamatud, töövihikud, töölehed jäävad õpilastele. Töövihiku kaotamisel või rikkumisel tuleb osta asendusvihik. Gümnaasiumiõpilased ostavad töövihikud raamatukogust või aineõpetaja vahendusel.
2.2.6. Suvevaheajale minnes või koolist lahkudes on õpilane kohustatud tagastama tema kasutusse antud õppevahendid ja õpikud, täidetavad õppematerjalid (töövihikud, töölehed, tööraamatud) jäävad õpilasele.
2.2.7. Õppevahendi või õpiku tahtliku rikkumise või kaotamise korral on õpilane kohustatud õpiku asendama või rahaliselt hüvitama.
2.3. Õpilase ja tema seadusliku esindaja teavitamine hindamise korraldusest koolis
2.3.1 VKG õppekavaga sätestatud hindamise kord on avalikustatud kooli veebilehel ning seda tutvustatakse kooli lastevanemate koosolekul. Täiendavalt on klassijuhatajatel kohustus tutvustada kehtivat hindamise korda õpilastele õppeaasta algul (esimeses klassijuhatajatunnis).
2.3.2 Õpitulemuste hindamise põhimõtteid ja korda tutvustab õpilastele aineõpetaja oma õppeaines õppeaasta, -veerandi või õppeperioodi algul, lähtuvalt aine spetsiifikast. Õpilane saab aineõpetajalt õppeveerandi või õppeperioodi alguses teada, mida ja millal hinnatakse, milliseid hindamisvahendeid kasutatakse ja millised on hindamise kriteeriumid. Ainenõuded avalikustatakse kooli veebilehel.
2.3.3. Õpilast ja tema vanemat teavitab VKG õppeveerandi jooksul saadud hinnetest e-päeviku kaudu.
2.3.4 Õpilase hinnetelehe saadab klassijuhataja tema vanemale koju kolmandal nädalal enne õppeveerandi lõppu, kui lapsevanemal ei ole võimalik kasutada ekooli ja ta on sellest klassijuhatajat teavitanud.
2.3.5. VKG teavitab õpilast ning tema vanemat kokkuvõtvatest veerandi- ja aastahinnetest ning käitumise- ja hoolsushindest paberil klassitunnistuse kaudu, kui lapsevanem ei ole andnud nõusolekut õpilase hinnetest teavitamiseks üksnes elektrooniliselt.
2.3.6. Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada hinnete kohta teavet aineõpetajatelt ja klassijuhatajalt. Hindamise üksikasjalikuma korralduse kohta leiab teavet VKG hindamisjuhendist.
2.4. Söökla
2.4.1. Õpilasi toitlustatakse kooli sööklas. Põhikooli õpilased saavad tasuta koolilõuna. Gümnaasiumi õpilased tasuvad söögi eest vastavalt kehtestatud korrale. Lapsevanemal on kohustus õpilase koolist puudumisel teatada lõunatoidult mahaarvestamiseks puuduva õpilase nimi ja klass kooli sööklasse kuni kella 14.00-ni. Toidult maha arvestada saab teatamisele järgnevast päevast.
2.4.2. 1.-9. klassi õpilased lähevad sööklasse õpetajaga, ülejäänud iseseisvalt. Igaüks vastutab korra ja puhtuse eest oma söögilauas. Toidunõud koristab iga sööja ise.
2.4.3. Mitte kasutada sööklasse minekuks õpetajate toa esist koridori.
2.4.4. Sööklas istuda oma kohal, süüa vaikselt; toidu rikkumine ja varastamine on karistatav.
2.4.5. Sööklas käituda viisakalt, kaasõpilasi arvestavalt.
2.4.6. Sööklast lahkuda hiljemalt esimese tunnikellaga.
2.5. Korra kindlustamine vahetunnis
2.5.1. Korra kindlustamiseks koolis määrab õppealajuhataja korrapidaja-õpetajad ning klassijuhataja klassikorrapidajad.
2.5.2. Korrapidaja-õpetaja vastutab korra eest oma korrusel vahetundidel. Söökla korrapidaja-õpetaja vastutab korra eest sööklas vahetundidel.
2.5.3. Klassikorrapidaja vastutab korra eest ruumides, kus klass viibib. Peale tundide lõppu koristab klassi. Klassikorrapidaja hoolitseb klassiruumi puhtuse ja tööks valmisoleku eest kogu õppepäeva jooksul (õhutab klassi, teatab puudujad, pühib tahvli). Õppepäeva lõppedes tõstab toolid laudadele, puhastab tahvli, tühjendab prügikasti, puhastab radiaatorite alused, kastab lilled, sulgeb aknad ja lukustab ukse.
2.5.4. 6.-12.klassi õpilased on korrapidajaks ühe nädala jooksul koos teise õpilasega. (Korrapidamise graafik pannakse välja klassi stendile). Korrapidajate tööle annab hinnangu klassijuhataja ning arvestab seda hoolsuse ja käitumishinde panekul. Kohustuste mittetäitmine korrapidajana toob õpilasele lisakohustusi.
2.5.5. Mitte seada ohtu kaasõpilaste, õpetaja ja enese turvalisust: koolimajas on rangelt keelatud joosta, rüseleda ja lärmata, kuulata valju muusikat. Mitte avada koridori aknaid, istuda aknalaudadel, seista kõige käidavamates kohtades (II korruse kitsas koridor, trepid ja trepikojad, uksed, võimla- ja aulaesine, ühenduskoridor B-korpusega).

3. ÕPILASTE TOETAMINE
3.1. Vaimse ja füüsilise turvalisuse tagamiseks VKGs toimub järelevalve õpilaste üle kogu õppepäeva vältel.
3.1.1. Õpilaste ja koolitöötajate turvalisuse ning alaealiste õpilaste üle järelevalve tagamiseks võib kool kontrollida kooli hoonest või territooriumilt sisse- ja väljaliikumist ning piirata alaealiste õpilase kooli hoonest või territooriumilt väljaliikumist.
3.1.2 Koolihoone ümbrus on varustatud jälgimisseadmestikuga. Kaamerate salvestisi säilitatakse kaks nädalat ja kasutatakse eriolukordade lahendamiseks vastavalt jälgimisseadmestiku kasutamise korrale.
3.1.3 Õpilaste ning kooli töötajate vaimset või füüsilist turvalisust ohustavatest juhtumitest peavad kõik kooli territooriumil viibivad isikud teavitama kohe kooli pedagooge, õppealajuhatajat või direktorit.
3.1.4 VKG pedagoogidel on õigus nõuda oma kooli õpilaselt kirjalikku seletust, kui on tekkinud kahtlus, et kujunemas on hädaolukord või kui on kahjustatud kooli territooriumil viibivate isikute elu, vaimne ja füüsiline tervis, keskkond või on tekitatud ulatuslikku majanduslikku kahju.
3.1.5 VKG direktoril on õigus nõuda oma kooli töötajalt, kes oli õigusrikkumise tunnistajaks, kirjalikku seletust ja kooli töötaja on kohustatud andma seletuse. Seletuskirja kantakse vähemalt alljärgnev: õigusrikkumise toimepanemise aeg ja kirjeldus; seletuskirja koostamise kuupäev; seletuskirja kirjutaja nimi, allkiri. Seletuskirjast tulenevalt rakendab kooli direktor vastavad mõjutusmeetmed.
3.1.6 Kui kooli territooriumil viibivad alkoholi- või narkojoobes või suitsetavad isikud, siis peavad kõik kooli territooriumil viibivad isikud teavitama kohe kooli juhtkonda, kes rakendab vastavaid meetmed.
3.1.7 Kui õpilane tarvitab koolis, kooli territooriumil või koolitöötajate vastutusel oleku ajal alkohoolseid jooke, narkootilisi või psühhotroopseid aineid või on toime pannud õigusrikkumise, siis kool informeerib õpilase vanemat ja politseid vastavalt Eesti Vabariigi õigusaktides sätestatud korras.

4. ÕPILASED JA VANEMAD
4.1. Õpilase ja vanema teavitamine
4.1.1 Õpilasel ja vanemal on õigus saada koolist teavet ja selgitusi koolikorralduse ning õpilase õiguste ja kohustuste kohta.
4.1.2 VKG avalikustab koolikorraldusliku teabe veebilehel ja lisaks kooli infolehes, aineõpetaja ja klassijuhataja edastab vajaliku info e-kooli või õpilaspäeviku kaudu. Kooli kodukord on õpilastele ja vanematele kättesaadav ka klassiruumides stendidel.
4.1.3 Õppeveerandi või kursuse alguses teavitatakse õpilasi ja vanemaid: õppekava läbivatest peamistest teemadest; vajalikest õppevahenditest; õppeaine hindamise korraldusest ja alustest; planeeritavatest üritustest; kodukorras sätestatud päevakavast. VKG teavitab õpilast ja vanemat õpilase hinnetest kas elektrooniliselt e-kooli kaudu lapsevanema kirjalikul nõusolekul; hinnetelehe kaudu e-koolis lapsevanema kirjalikul nõusolekul või paberhinnetelehega; paberil vormistatud klassitunnistusel või e-kooli klassitunnistusel.
4.2. Õpilase tunnustamine
4.2.1 Haridus- ja teadusministri kehtestatud tingimustel ja korras tunnustatakse õpilast õpingute jooksul järgmiselt: kiitusega klassi / põhikooli lõpetamisel; gümnaasiumi lõpetamisel kuld- või hõbemedaliga.
4.2.2 VKG kehtestatud tingimustel ja korras.
4.2.2.1. Ettepanekuid õpilastele tunnustuse või karistuse määramiseks võivad teha kõik koolitöötajad.
4.2.2.2. VKGs avaldatakse õpilastele tehtud tööle kiitust järgmiselt:
4.2.2.2.1. Õpetaja suuline kiitus
4.2.2.2.2. Õpetaja kirjalik tänu või kiitus
4.2.2.2.3. Direktori käskkirjaline tunnustus
4.2.2.2.4. Tänu avaldamine infolehes
4.2.2.2.5. Tänu avaldamine õpilaskogunemistel
4.2.2.2.6. Kooli kiituskiri
4.2.2.2.7. Haridus- ja teadusministeeriumi kiituskiri
4.2.2.2.8. Kingitus, rahaline preemia
4.3. Tugi- ja mõjutusmeetmete rakendamine õpilase suhtes
4.3.1 Õpilase suhtes võib VKG rakendada põhjendatud, asjakohaseid ja proportsionaalseid meetmeid, mille eesmärgiks on mõjutada õpilasi täitma koolikohustust; käituma kooli kodukorra kohaselt, teistest lugu pidama, ennetama turvalisust ohustavate olukordade tekkimist.
4.3.2 Enne tugi- või mõjutusmeetme määramist kuulatakse ära õpilase ja vajadusel lapsevanema selgitused ja põhjendatakse mõjutusmeetme valikut.
4.3.3 Õpilase suhtes võib rakendada tugimeetmeid: arenguvestluse läbiviimine; individuaalse õppekava rakendamine; õpilase suunamine pikapäevarühma; suunamine kooli juures tegutsevasse huviringi; vestlus tugispetsialistiga (sotsiaalpedagoog, eripedagoog, psühholoog).
4.3.4 Õpilase suhtes võib rakendada mõjutusmeetmeid:
4.3.4.1 Õpetaja suuline märkus
4.3.4.2. Õpetaja kirjalik märkus
4.3.4.3. Õppetunnist eemaldamine koos kohustusega viibida selleks määratud õpperuumis, tunnirahuklassis ja saavutada tunni lõpuks nõutavad õpitulemused, tagades vajadusel õpilase pedagoogilise juhendamise
4.3.4.4. Pärast tundide lõppu kooli jäämise kohustust kuni 1,5 tunniks. Eelnevalt teavitatakse sellest lapsevanemat.
4.3.4.5. Lapsevanema koolikutsumine; vestlus õpilase lapsevanema, klassijuhataja (aineõpetaja), tarvidusel ka õppealajuhataja või direktori osavõtul.
4.3.4.6. Ajutist keeldu võtta osa õppekavavälisest tegevusest koolis, näiteks üritustest ja väljasõitudest.
4.3.4.7. Kooli jaoks kasulik tegevus vanema nõusolekul
4.3.4.8. Direktori käskkirjaline noomitus
4.3.4.9. Õpilase kutsumine koos lapsevanemaga kooli õppenõukogu või hoolekogu ette
4.3.4.10. Koolist ajutiselt eemaldamine
4.3.4.11. Alaealiste komisjoni suunamine
4.3.4.12. Avalduse esitamine politseisse
4.3.4.13. Koolist väljaheitmine
4.3.4.14. Kool võtab hoiule õppetööks mittevajalikud ja/või ohtlikud esemed ning tagastab need lapsevanemale

5. KOOLIKOHUSTUSE TÄITMINE
5.1. Koolikohustus
5.1.1. Koolikohustus on õpilase kohustus osaleda kooli päevakavas või individuaalses õppekavas ettenähtud õppes. Koolikohustust ei loeta täidetuks, kui õpilane puudub õppest mõjuva põhjuseta.
5.1.2. Koolipäeva jooksul ei ole lubatud väljuda omavoliliselt koolimajast ega lahkuda kooli territooriumilt.
5.2. Õpilase õppest puudumine
5.2.1 Õppest puudumine on lubatud üksnes mõjuvatel põhjustel. Õppetundidest puudumise mõjuvad põhjused on: ilmastikutingimused; õpilase haigestumine või temale tervishoiuteenuse osutamine; läbimatu koolitee või muu vääramatu jõud; olulised perekondlikud põhjused; muud kooli poolt mõjuvaks loetud põhjused.
5.2.2. Põhjendatud vajadusel õppetundidest lahkumiseks või kogu õppepäevast puudumiseks küsida luba õppealajuhatajalt või direktorilt (algklassides klassijuhatajalt), esitades lapsevanema kirjaliku taotluse õpilaspäevikus. Haiguse korral annab loa koolimeedik.
5.2.3. Enne spordivõistlustele või muudele koolivälistele üritustele minemist esitada direktorile kirjalik taotlus klassijuhataja arvamusega.
5.2.4. Õppetöö ajal võib õpilane taotleda luba minna koos perega reisile üks kord õppeaasta jooksul, kui ta on esitanud koolile sellekohase taotluse 14 tööpäeva enne väljasõitu. Kui õpilase käitumise või õppimise seisukohast pole vastuargumente, siis võimaldatakse õppetööst eemalviibimine. Taotluse blankett on kooli veebilehel.
5.3. Õppest puudumisest teavitamine
5.3.1. Koolikohustuse täitmise eest vastutavad vanem ja õpilane. Lapsevanem teavitab õppest puudumise esimesel päeval klassijuhatajat õpilase puudumisest ja selle põhjusest e-kooli, e-kirja või helistamise teel hommikul enne kella 8.00.
5.3.2. Kui lapsevanem ei ole klassijuhatajat teavitanud õpilase puudumisest, teavitab klassijuhataja sellest vanemat järgmisel õppepäeval.
5.3.3. Hiljemalt teisel õppepäeval pärast puudumise põhjuste äralangemist teavitab vanem klassijuhatajat puudumise kestusest kirjalikult taasesitatavas vormis.

5.3.4. Kuni 5-päevase puudumise kohta esitab õpilane kohe kooli tulles lapsevanema tõendi õpilaspäeviku leheküljel „puudumistõendid“ või e-kooli kaudu, pikema puudumise korral arstitõendi. Lapsevanema kirjutatud tõendis peab olema lühidalt kirjeldatud põetud haiguse sisu (nt. köha, nohu, palavik, haige kurk vms.) ja vajadusel palve kehalisest kasvatusest vabastamise (ainult õpilaspäevikus) kohta. Kui õpilane ei saa esitada tõendit puudumistele järgneval päeval, siis ta informeerib klassijuhatajat ajast, mil ta saab tõendi esitada.
5.3.5. Kui õpilane määratud või kokkulepitud ajaks tõendit ei esita, loetakse tema eemalolek põhjuseta puudumiseks.
5.3.6. Kui õpilane lahkub õppepäeva jooksul loata (loa annab haigestumisel koolimeedik ja teistel põhjustel direktor või õppealajuhataja), siis loetakse see põhjuseta puudumiseks.
5.3.7. Kui klassijuhatajal on tekkinud kahtlus, et õpilase puudumise põhjendamisel on esitatud ebaõigeid andmeid, on tal õigus taotleda vanemalt täiendavaid selgitusi.
5.3.8. Kui vanem ei ole klassijuhatajat õpilase puudumisest teavitanud ning tal ei õnnestu puudumise põhjust välja selgitada, teavitab sotsiaalpedagoog/kool kolmandal õppest puudumise päeval kohalikku omavalitsust.
5.3.9. Kui põhikooli õpilane on õppest puudunud ühe kuu jooksul 10 protsenti õppetundidest, teavitab kool kohalikku omavalitsust.
5.3.10. Andmed õpilaste kohta, kes on ühe õppeveerandi jooksul õppest mõjuva põhjuseta puudunud enam kui 20 protsendist õppetundidest, kantakse Eesti Hariduse Infosüsteemi õpilaste alamregistrisse.
5.4. Kooli meetmed koolikohustuse täitmise tagamiseks
5.4.1 Koolikohustuse täitmise tagamiseks kohaldab kool õppest mõjuva põhjuseta puudunud õpilase suhtes järgmisi meetmeid:
5.4.1.1. Kui õpilane on puudunud juba ühe tunni põhjuseta, toimub õpilasega sel teemal vestlus.
5.4.1.2. Kui õpilane on puudunud põhjuseta 6 tundi või ühe õppepäeva, tuleb klassijuhatajal teatada vanemale telefoni, e-posti või e-kooli kaudu.
5.4.1.3. Kui õpilane on puudunud põhjuseta 20 või enam tundi, järgneb vestlus direktsiooni esindajaga. Vestlusel osaleb õpilane, lapsevanem/eestkostja, klassijuhataja, või aineõpetaja, kui puudumised on ühes aines.
5.4.1.4. Kui õpilane on puudunud põhjuseta 26 või enam tundi, saab ta direktori esimese käskkirja (käskkirjalise noomituse), ettepaneku karistamiseks teeb klassijuhataja.
5.4.1.5. Kui õpilane on puudunud põhjuseta 40 või enam tundi, saab ta direktori teise käskkirja (käskkirjalise noomituse), ettepaneku karistamiseks teeb klassijuhataja.
5.4.1.6. Kui õpilane on puudunud põhjuseta 46 või enam tundi, järgneb vestlus hoolekogus. Vestlusel osalevad õpilane, lapsevanem/eestkostja, klassijuhataja, või aineõpetaja, kui puudumised on ühes aines.
5.4.1.7. Koolikohustuslike õpilaste suunamine Võru Linna koolikohustuskomisjoni toimub, kui õpilane on põhjuseta puudunud ühes kuus enam kui 10% õppetundidest (umbes 2 õppepäeva või enam).
5.5. VKG kodukord on õpilastele ja kooli töötajatele täitmiseks kohustuslik. Kui koolikohustusliku ea ületanud õpilane rikub korduvalt kodukorda, ohustab oma käitumisega teiste turvalisust koolis, on koolil õigus õpilane koolist välja arvata. Kui gümnaasiumiastme õpilane on puudunud põhjuseta 20% või enam õppeperioodi tundidest, on koolil õigus õpilane koolist välja arvata.